Energeticky pasivní dům, Žloukovice

(projekt 2010, realizace 2011-14)

Místem stavby je mírný svah v CHKO Křivoklátsko. Dřevostavbu v energeticky pasivním standardu doplňuje koncepce šetrného hospodaření s vodou, která je v této lokalitě poměrně vzácná.  Umístění domu v severozápadním koutu zahrady vytváří prostornou jižní zahradu, která umožní dostatečné oslunění domu i v chladnější části roku. V severovýchodním rohu, které je nejnižším místem zahrady, vznikne laguna jako rezervoir na vodu dešťovou a odpadní vodu přečištěnou v kořenové čistírně. 
Architektura domu odpovídá přísným kriteriím CHKO na novou výstavbu: jednoduchá obdélná stavba krytá sedlovou střechou s jižním vikýřem je od severozápadu doplněna nízkým hospodářským přístavkem. Lehká dřevěná konstrukce rodinného domu je vyzdvižena na zděných pilířích a opěrných stěnách. Primárním zdrojem tepla pro akumulační nádrž jsou kamna na biomasu, pomocným zdrojem jsou solární termické kolektory. Přívod vzduchu v rekuperační jednotce předehřívá zemní solankový výměník.
Dům získal ocenění čtenářů Dřevostavba roku 2019.
Odkaz na článek s galerií: 
https://www.drevoastavby.cz/drevostavby-archiv/z-redakcnich-navstev/5562-voda-nad-zlato-s-pasivni-drevostavbou-na-pilotach-si-majitele-postavili-i-korenovou-cisticku

jezírko pod kořenovou čističkou


východní fasáda hrubé stavby s dokončenou nádrží


Máte také zájem o podobný projekt?

Poptejte nás!

Všechny projekty